ofis dekorasyon

                 Ofis bölme sistemleri olarak da adlandırılan bölme duvar sistemleri mekanların bölümlere ayrılmasını sağlayan duvar modüllerinin birleştirilmesi ile oluşturulan bir sistemdir. Mekanların işlevsel alanlara dönüşmesine katkı sağlayan bu sistem birçok işletmenin tercih ettiği bir duvar uygulamasıdır. Son yıllarda birçok işletme ofis dekorasyon uygulamalarında bölme sistemlerini tercih etmektedir.

                Bir ofis dekorasyonunda nelere dikkat edilmelidir? Öncelikle ofis dekorasyon uygulamalarında insan sağlığına önem verilmeli, kullanılan malzemeler insan sağlığına zarar vermemelidir. Basit, işlevsel  ve ergonomik şekilde ofis tasarım ürünleri kullanılmalıdır. Özellikle mekanların bölümlere ayrılması, işletmenin amacına uygun olmalı, pratik bölme sistemleri kullanılarak tasarlanmalı ve duvarlar mekanla uyumlu modeller seçilerek oluşturulmalıdır. Seçilen modeller işletmenin amacına uygun modeller olmalı, ancak ofiste hizmet veren personele de hitap etmelidir. Dekorasyon için profesyonel bir tasarım uzmanından yardım almak en güzel mekanları oluşturmanızı sağlayacaktır. Ofis tasarımında işlevsellik ve ergonomi önemlidir. Bu nedenle tasarımlarda bu konular dikkate alınarak ofis bölümleri hazırlanmalıdır. Geçmişten günümüze ofis dekorasyon tarihine bakıldığında modern ofis fikirleri her zaman ilgi görmüştür. Dekorasyonda modernlik demir ve camın kullanılmaya başlanması ile başlamıştır. Modern ofislerde camın mükemmel bir ofis dekorasyon malzemesi olduğu tartışmasız kabul edilmektedir. Bölme duvar sistemleri arasında da en şık duvar tasarımları cam kullanılan sistemler olmaktadır.

                 Cam, ahşap ve metal kullanılarak tasarlanan ofisler insanları daha çok etkilemektedir. Modern ofislerde aydınlatma çok önemlidir. Gizli aydınlatma kullanılarak ışıklandırılan ofisler göze daha çok hitap etmektedir. Cam kullanılarak dekore edilen mekanlar, ışık kaynaklarından daha fazla yararlandığı için aydınlık ve ferah bir çalışma ortamı sağlar ve görsel olarak da modern br görüntü sağlar. İş yoğunluğu yüksek olan ve çalışan insan sayısı çok olan açık ofislerde kulanılan bölmeler kısa duvar şeklinde olmalıdır. Böylece yoğun iş temposu nedeniyle zaten asosyal bir yaşam süren personelin iş ortamında iletişimi kesilmemiş olur. Kullanılan panel bölme duvarın boyunun 130 cm’yi geçmeyecek şekilde ayarlanması iletişimin devam etmesini sağlar. Kısa seperatör duvarlar ahşaptan ve orta kısmı kumaş tasarlanırsa ses yalıtımı sağlar, kullanılan ahşap da personel için sağlıklı bir çalışma ortamı sağlar.

Bir önceki yazımız olan Ara Panel Bölme Duvar başlıklı makalemizde ara bölme ve panel bölme hakkında bilgiler verilmektedir.