Tıpkı insanlar gibi ofislerin görünüşleri de karakterlerini yansıtır. Bir bankanın dekorasyon profilinin çizilmesi istense, birçok kişi benzer görüntüler resmedecektir. Çünkü mevcut ofis tipi kemikleşmiş yapıya erişerek, insanların zihninde yer edinmiştir. Zaten aksi yönde bir görüntüyle karşılaşılsa, bankanın güvenilirliğinden bile şüphe edebiliriz. Bankada işlem yaparken cam bölme duvar ardındaki personeli görüyor ve güvenilirlik konusunda endişe duymuyoruz. Tamamen beton duvarlarla izole edilmiş bir bina, itici görüntüsüyle akıllarda soru bırakacaktır. Sert sınırlar çekmek yerine ulaşılabilir olmak gerekir. Ancak bu şekilde verimlilik çıtasını yükseğe çekebiliriz.

Bir ofisin inşaat aşaması bittikten sonra iç dekorasyon meselesi ortaya çıkar. Kapalı bir alanın depo gibi görünmesinin önüne geçecek çözüm mimari tasarımla mümkündür. Birer yapboz parçası topluyormuşçasına özenli ve planlı çalışmalar gerçekleştirilmelidir. Dar koridorların sonunda iç karartıcı odalara açılmaması için çok daha estetik olan ofis bölme sistemleri tasarımları tercih edilmelidir. Rahatça sökülüp takılabilen, istenildiğinde ayrılan bölümün alanını genişletebileceğiniz bu akılcı sistemlerle ofisin tarzı değişecektir. Her canlı özgürlüğüne düşkündür ve kapalı alanda uzun süre kaldığında tedirgin olur. Zamanımızın büyük diliminde ikamet ettiğimiz ofislerin, bunaltıcı yanlarını görmezden gelmemeliyiz. Ne kadar iyi bir iş ortamı varsa, verimlilik de o kadardır.

Cam Bölme Çeşitleri Nelerdir?

Çevre dostu olan cam ile mimarinin buluşması, ortaya harika ürünlerin çıkmasına vesile olmuştur. Özellikle kaliteli ofis bölme firmaları tarafından üretilen kavisli camlar, çerçeve ile müthiş bir uyum içerisindedir. Hafif alüminyum veya ahşap kasa üzerine özel yalıtım malzemesi ile yerleştirilen camlar, isteğe göre farklı renklerde de üretilmektedir. Gizlilik açısından düşünüldüğünde renk tercihinin yanı sıra buzlu (buğulu) camlar da kullanılabilir. Her koşulda, camın dayanıklı olması beklenir. Cam kaliteli olduktan sonra estetik göstergeler değerlendirilir. Açılır kapanır olması sebebiyle rağbet gören jaluzi sistemi de cam bölmeye entegre edilebilir.

Yerden tavana ulaşan, tamamen cam yüzeyle birbirinden ayrılan bölümler oluşturabileceğiniz gibi, yarım paneller de tercih edilebilir. Bir fuar etkinliği söz konusu olduğunda camdan ziyade tamamı ahşap bölmeler kullanılabilir; böylelikle taşıma süreci diğerine nispeten daha basitleşir. Kısaca değinilen konuların cam bölme nasıl yapılır sorusuna da eşzamanlı yanıt verdiğini düşünüyoruz. Bir dekorasyon meselesi olan ofis bölmeleri, insanların algısına nüfuz eder. Bu nedenle seçici olmakta yarar var.

Ticaretin şekillendiği önemli merkezlerden biri olan ofisler, mimari bilgiye sahip tecrübeli firmaların ellerine teslim edilmelidir. Uzun süredir sektörde yer alan ve yaratıcı çözümleriyle birçok ofise değer katan Man Ofis, gösterdiği çaba ile de göz doldurmaktadır. Keşif hizmeti vermesi, geniş yelpazede üretim gerçekleştirmesi ve kurulum aşamasında görev üstlenmesi sebebiyle ofis bölme duvar sektörüne yön vermeye devam ediyorlar. Ofis dekorasyonunda modern çizgilerle daha sık karşılaşacağız gibi görünüyor.

Bir önceki yazımız olan Ofis Bölme Sistemlerinde En İyi Firma başlıklı makalemizde ara bölme, bölme duvar sistemleri ve ofis bölme hakkında bilgiler verilmektedir.